Co to jest Pozycjonowanie lokalne SEO?

Pozycjonowanie lokalne to działania, których celem jest optymalizacja strony internetowej aby ta wyświetlała się jak najwyżej w rankingu Google na zapytania związane bezpośrednio z określoną lokalizacją lub regionem. Np. wpisując do wyszukiwarki frazę pozycjonowanie Białystok, użytkownik otrzyma adresy URL agencji SEO/marketingu internetowego, które prowadzą działalność w tym mieście lub regionie.

pozycjonowanielokalne

Pozycjonowanie lokalne pomoże Ci:

1. Zdobyć więcej klientów,
2. Dać się poznać ludziom z Twojej okolicy,
3. Wzmocnić lokalny wizerunek firmy,
4. Zdobyć przewagę nad konkurencją,
5. Rozwinąć strategię do pozycjonowania ogólnego.

Sam proces pozycjonowania lokalnego, w przeciwieństwie do promowania tradycyjnego/ogólnego, wymaga innego podejścia. Lokalne SEO w Google to dalej promocja strony w wyszukiwarce internetowej, lecz skupiona jednak wyłącznie na danym mieście lub regionie. Dzięki temu firma czy osoba świadcząca usługi na lokalnym rynku może szybciej dotrzeć do swoich potencjalnych klientów.

Trzeba dodatkowo podkreślić, że cena pozycjonowania lokalnego jest zazwyczaj niższa niż w przypadku promowania fraz ogólnopolskich. Oczywiście kwoty wpisane do cennika zależą od konkretnej branży i lokalizacji, dlatego do każdej wyceny podchodzimy indywidualnie.

Jaka jest cena pozycjonowania lokalnego?

Cena usług pozycjonowania strony internetowej wynika w dużej mierze z liczby fraz, na które chcemy się pojawiać w rezultatach wyszukiwania i ich konkurencyjności oraz danej niszy.

Pozycjonowanie strony www to koszty związane z przebudową lub rozbudową treści, które już posiada strona internetowa, a także z pozyskiwaniem linków prowadzących do naszego serwisu.

Lokalne wyniki wyszukiwania

Ludzie szukający firmy działającej w danym mieście, np. mechanik, w większości przypadków nie wpisują do wyszukiwarki „mechanik”, lecz w celu szybkiego uzyskania trafnego wyniku najczęściej dokładniej precyzują wyszukiwane hasło i dodają do niego lokalizację, np. „mechanik Białystok”. Stąd próba pozycjonowania domeny lokalnej firmy na hasło ogólnopolskie jest nie tylko nieopłacalne pod kątem biznesowym, ale również nie przyniesie oczekiwanych efektów.

mechanik
mechanikwroclaw

Jeśli siedziba Twojego przedsiębiorstwa znajduje się we Wrocławiu i działasz na rynku lokalnym – nie jesteś zainteresowany przyciąganiem klientów z Białegostoku lub Krakowa. W szczególności chcesz sięgać po klientów z Twojego bezpośredniego otoczenia. Optymalizacja strony internetowej umożliwi właściwą geolokalizację produktów i usług. Pozycjonowanie stron internetowych jest dedykowanym narzędziem dla firm, które chcą pozyskać nowych klientów z wyszukiwarek. SEO jest więc przeznaczone dla każdej firmy, która chce być łatwo odnaleziona online. Masz wątpliwości? Oto 10 korzyści które oferuje pozycjonowanie lokalne i marketing internetowy.

Choć może wydawać się to oczywiste, niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne są czynniki wpływające na ranking strony w wyszukiwarce. Konsumenci są leniwi, jeśli chodzi o internetowe poszukiwania. Starają się odnaleźć najlepsze rozwiązanie swojego problemu na pierwszej stronie wyników wyszukiwania. Dowcipy o zdesperowanych użytkownikach Internetu, zapuszczających się na drugą stronę wyników w Google, mają oparcie w rzeczywistości: niewiele osób chce klikać na drugą, trzecią, czwartą stronę.

Dzięki SEO wiesz, że odpowiednie osoby znajdą Twoją stronę internetową. Jednym z największych wyzwań wszelkich form marketingu jest dotarcie z przekazem reklamowym do osób, które prawdopodobnie zareagują w pożądany przez nas sposób. Głównym celem pozycjonowania stron internetowych jest bowiem zaprezentowanie witryny internetowej osobom, które skłonne są do wejścia z nią w interakcję, ponieważ dokładnie w tym czasie szukają firmy podobnej do Twojej w swoim sąsiedztwie.

Niezależnie od tego, jak wspaniały i pomysłowy jest Twój biznes, nie możesz wymagać od klientów, by w jakiś magiczny sposób dowiedzieli się o Twoim istnieniu. Musisz pomóc im odnaleźć Cię w Internecie – do tego właśnie służy lokalne SEO.

Choć treść stanowi tylko jeden z elementów SEO, jest to jedna z najważniejszych jego części. Google jest teraz, bardziej niż kiedykolwiek, skupione na promowaniu wartościowych treści wśród użytkowników. Wobec tego optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych w dużej mierze polega na tworzeniu przydatnych, unikatowych tekstów. W kontekście lokalnym oznacza to, że klienci dzięki SEO będą w stanie odnaleźć informacje, które dotyczą bezpośrednio ich okolicy.

Coraz mniej konsumentów korzysta z książek telefonicznych, próbując odnaleźć firmę, nawet w swojej najbliższej lokalizacji. Niezależnie od tego, czy ktoś od lat mieszka w Twoim mieście, czy też jest w okolicy od niedawna, wyszukiwarki internetowe są dla tych osób najpopularniejszym środkiem do odnalezienia potrzebnych im produktów i usług.

Jeśli w Twoim mieście funkcjonuje inna firma, która oferuje takie same produkty i usługi jak Twoje, chcesz być przed nią w wynikach wyszukiwania. Dlaczego? Ponieważ konsumenci są bardziej skłonni do kliknięcia w pierwszy link prezentujący poszukiwany przez nich produkt. Pierwszy zawsze znaczy lepszy.

Lokalne wyniki wyszukiwania to jedne z najbardziej ukierunkowanych i skutecznych zapytań. Wyszukując frazę: „sklepy obuwnicze + miasto”, otrzymujesz przede wszystkim linki do sklepów obuwniczych z konkretnej lokalizacji. Oznacza to, że osoby klikające w odnośnik do Twojej strony będą prawdopodobnie zainteresowane tym, co masz im do zaoferowania.

Wartościowa, bogata w przydatne informacje i słowa kluczowe treść na stronie, wraz z innymi działaniami z zakresu social media marketingu, pozwoli Ci poprawić wizerunek i przesłanie, które niesie marka. Treść, która pomaga użytkownikom w zrozumieniu tego, co Twój biznes ma do zaoferowania, umocni Twoją pozycję. Poza tym, im wyżej znajdziesz się w wynikach wyszukiwania na frazy, które mają dla Ciebie znaczenie, tym większa będzie świadomość klientów odnośnie Twojego przedsiębiorstwa i proponowanych przez Ciebie produktów i usług.

Pozycjonowanie stron www jest relatywnie tanią metodą marketingową, przynoszącą duże zwroty z inwestycji. SEO pozwala firmom się rozwijać, poprawia ich widoczność oraz jest doskonałą okazją, by zaistnieć z nowym biznesem. Jak każde działanie marketingowe, reklama internetowa jest inwestycją wymagającą ciągłego nakładu pracy, aby móc osiągnąć założone cele, jednak z właściwą strategią marketingu online oraz wartościowymi tekstami na stronie możesz z łatwością wskoczyć na topowe pozycje w wyszukiwarce Google.

Jedną z największych korzyści lokalnego SEO jest to, że doskonale uzupełni ono różnego rodzaju strategie marketingowe, które stosujesz. Jeśli jednocześnie prowadzisz kampanię reklamową w telewizji lub w social media, dzięki dobremu pozycjonowaniu klienci, zachęceni tymi reklamami, poszukując Twojej firmy będą w stanie łatwo odnaleźć witrynę i wszelkie potrzebne im informacje o Twojej działalności. Reklama w internecie jest dziś kluczowym narzędziem promocji oferty firmy 24 godziny na dobę. Sprawdź jak Twoja firma może zyskać nowych klientów.